Jak mi adoptovaná Sofia dodala naději na světlejší zítřky – „Downův syndrom není vůbec děsivý, je vlastně vzrušující!“ vzkazuje světu

Dávám si odpolední kávu, Sárinka spí a já přemýšlím. Přemýšlím o Sofii, která toho i přes přetěžký začátek dokázala tolik, kolik většina z nás nestihne za celý život. Dotkla se srdcí statisíců lidí na celém světě. Čím vlastně? Tím, že je sama sebou – upřímná, vtipná, roztomilá, extrovertní. A navíc má o jeden chromozóm víc – stejně jako Sárinka se narodila s Downovým syndromem.

19336

Sofia teď žije v USA se svojí adoptivní rodinou, narodila se ale na Ukrajině, kde prožila prvních 14 měsíců svého života. V sirotčinci. Její biologičtí rodiče ji totiž po narození opustili (nejspíš potom, co se dozvěděli její diagnózu).

To, že je taková jaká je, by samo o sobě asi nestačilo, aby se o ní dozvědělo tolik lidí. Její maminka ale natočila video a kladla jí při tom jednoduché otázky:
  • Je Downův syndrom děsivý?
  • Můžeš dělat všechno, co chceš?
  • Jsi chytrá?
  • Jsi laskavá?

A Sofia spontánně a s rozkošným šarmem sedmileté holčičky odpovídá:

  • Kdeže děsivý, je tak vzrušující!
  • Můžu dělat úplně všechno, co chci.
  • Ano, jsem chytrá!
  • Ano, jsem laskavá.

Když jsem poprvé viděla toto video, dalo mi obrovskou naději. Sárinka byla pár dní stará a já netušila, jak bude život s ní vypadat. O Downově syndromu jsem toho „zblízka“ moc nevěděla. Pohled na Sofii, její radost ze života, elán, krásu a mluvu mi stačil, abych si řekla – „tohle, že má být ten děsivý Downův syndrom? Vždyť ta holčička je skvělá!“ A získala jsem tím na celou Sárčinu diagnózu jiný pohled. Uvědomovala jsem si, že každý jedinec je individuální a že Sárinka na tom třeba bude úplně jinak. To mi ale nevadilo – dostala jsem to, co jsem v tu chvíli potřebovala – naději.

Sofii už je osm let a chodí do 2. třídy běžné základní školy. Kromě modelingu miluje zpívání, tanec, divadlo, plavání, túry a herectví.

A málem bych zapomněla – Sofiin bratr (adoptivní) má také Downův syndrom. Právě proto se tenkrát manželé Sanchez rozhodli, že si k Joaquionovi (tak se chlapec jmenuje) adoptují někoho, kdo mu bude rozumět.

Sofia

Všichni sourozenci Sanchezovi – to je ale krásná rodina, že? Joaquin je druhý zleva.

Sofia jde s dobou – má i svoje webové stránky: www.sofia-sanchez.com  . Tak mrkněte.

Díky, Sofi, díky! A přejeme ti, ať jsi i nadále plná sil, elánu a energie, ať pomáháš těm, kdo to v tu danou chvíli potřebují.

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s