„Jé, ta je ale malinká!“ Tuto větu slýchávám čím dál tím častěji. Proč jsou děti/lidé s DS menší postavy a jak vypadá váhový/růstový graf kojence s DS?

Nedávno jsme byli se Sárinkou u rehabilitačního doktora. Když jsme vcházeli do ordinace, podíval se na Sáruš a říká: „Kolik má, 3 měsíce?“ To měla čerstvě 10.

IMG_0722
Já jsem malá, ale šikovná!

Stává se mi to teď pořád. Vždyť táta velký, já taky nejsem zrovna nejmenší, tak co že to máme za malé dítě? Někomu možná stačí říct „Downův syndrom“. Protože přeci jedinci s Downovým syndromem jsou menšího vzrůstu. Těm koumavějším se ale možná honí hlavou otázka, proč mít DS=být malý? Jakou konkrétní příčinu to má?

Na to mi odpověděl můj „strejda Google“ pro Downův syndrom – Mark Selikowitz – ve své knize s příznačným názvem Downův syndrom:

Downův syndrom nastává v případě, že na 21. místě je nadbytečný jeden chromozom. Tento chromozom vzhledem ke svému genetickému obsahu způsobuje, že se v buňce vytvářejí určité nadbytečné bílkoviny. Tím se poruší normální růst těla plodu… Buňky v těle se při růstu nedělí tak rychle jako normálně, což má za následek menší počet tělových buněk, tedy ve svém důsledku i menší dítě.

Takže tak to tedy je. Ode dneška, až se mě někdo zeptá, proč je tak malá, budu mít jasnou odpověď: „Protože má míň tělových buněk“.

Slíbila jsem i speciální růstové grafy pro děti s Downovým syndromem. Můj pediatr mě prosil, abych mu je vytiskla a přinesla, protože o ničem takovém nevěděl a zajímá ho to. Kdyby je měl už dřív, tak by nás se Sárinkou možná nehnal do nemocnice na hospitalizaci kvůli neprospívání. Takže – klidně si je vytiskněte a svému pediatrovi zaneste. Mám je bohužel jen v angličtině od jedné známé, ani nemám zdroj (snad se kvůli tomu nedostanu do průšvihu 😉).

Délka (u dívek) od 6 měsíců do 4 let

Na horizontále je věk v měsících, na vertikále pak centimetry. Podle tohoto grafu byla Sárinka se svými 64 centimetry v 10 měsících trošku pod průměrem, ale stále s přehledem v normě. Podle klasických růstových tabulek už dávno zaostává kdesi hluboko pod spodní hranicí.

délka

Váha (u dívek) od 6 měsíců do 4 let

Na horizontále je znovu věk v měsících, na vertikále pak kilogramy. Podle tohoto grafu byla Sárinka se svými 7 kily v 10 měsících znovu trošku pod průměrem, podle klasických tabulek ale už dávno ztrácí.

váha

Kdysi jsem natrefila na jakousi věkovou kalkulačku, která vypočítá budoucí výšku dcery tak, že od výšky otce odečtete číslo 13, přičtete k tomu výšku matky a to celé vydělíte dvěma. Tudíž Sáruš by vycházelo 174, 5 cm B-).

Ve skutečnosti se ale dá předpokládat, že to bude o něco (hodně) méně – dle dostupných informacích ženy s DS dorůstají v dospělosti výšky 132-155 cm, muži pak 145-168 cm.

Tak uvidíme, jestli si budeme moct vzájemně půjčovat oblečení, nebo ne 😉.

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s