Ve středu 21. 3. se slavil již 13. Světový den DS. Zaregistrovali jste to? Víte, proč se slaví zrovna 21. 3. a proč se mu říká Ponožkový den?

Úkol pro všímavé – poznáte Sárinku na titulním obrázku?

Jak se tak zpětně dívám na data v kalendáři, říkám si, že Sárinka se s tím Downovým syndromem zkrátka narodit „musela“. Přesně v den, kdy se narodila – 19. března – vyšel v časopise Světlo nádherný článek o holčičce Alexe s DS, která je pro svoji rodinu malým andělem. A hned za dva dny – 21. 3. – se slavil rovnou Světový den Downova syndromu. Sárinka totiž není žádná troškařka 😉.

sochorovi24
Kdo přečte nápis na Sáruščině tričku? 😉

Světový den Downova syndromu

Tento den se poprvé neoficiálně slavil již v roce 2006. O 5 let později rozhodlo Generální shromáždění OSN, že se od roku 2012 bude slavit oficiálně. OSN vyzvalo členské státy, mezinárodní, neziskové organizace, veřejnost i soukromý sektor, aby se každý rok 21. 3. snažily zvyšovat povědomí veřejnosti o této nejčastější genetické „vadě“.

Moje otázka zní – kdo z vás tušil, že takový den vůbec existuje? Upřímně přiznávám, že před narozením Sárinky jsem o něčem takovém neměla ani tuchy. Nezbývá než konstatovat, že se v naší zemi snažíme asi málo. V jiných zemích (nejen) děti s DS figurují v reklamách, na bilboardech, jsou tváří nějaké módní značky. Ale co my? Co naše česká společnost? Jak vnímáme někoho, kdo je „jiný“? Bojíme se ho? Nechceme vidět, že i takoví jsou mezi námi? A přitom je to veliká škoda – přicházíme tím o obrovské obohacení…

Inu, trošku jsem se tu „rozfilozofovala“. Ale tak to cítím. Pomůžete nám to změnit?

Proč bylo pro tento den zvoleno zrovna datum 21. 3.?

Náhoda to rozhodně není. Bystřejší z vás asi tuší (omluva všem, kteří netuší, bystří jste jistě též 😉) – datum poukazuje na fakt, že lidé s Downovým syndromem mají v každé buňce svého těla tři chromozomy 21. Oproti „normální“ populaci, která má od každého chromozomu jenom pár (=2). Dalo by se tedy říci, že mají něco navíc 😉.

A co ten Ponožkový den?

Viděli jste někdy chromozomy? Ne? Cože??? Nevadí. Mrkněte na obrázek.

what-is-down-syndrome1
Chromozomy v buňce lidského těla, jedinci s Downovým syndromem mají 3 kopie 21. chromozomu namísto dvou (obrázek převzat z blogu www.noahsdad.com )

No a co vám ty chromozomy (alespoň trošku) připomínají? Správně – ponožky. A ideálně pruhované. 

ponožky

Při příležitosti tohoto dne jsme se Sárinkou a Danem rozhodli udělat videjko, ve kterém bychom představili děti s Downovým syndromem. Mnozí z vás, kteří čtou tento blog, totiž znají jen Sárinku a o existenci dalších „takových“ dětí nemají páru. Ale oni jsou. Je jich spousta. Každé dítě je jiné. Originální. Má své koníčky, charisma a vzhled.

Dost už řečí, na video můžete mrknout sami 😉 .

Pokud je to poprvé, co se dozvídáte o Světovém dni Downova syndromu, zapište si to do diáře a v příštím roce to napravte tím, že si 21. 3. 2019 vezmete každou ponožku jinou! A sdílejte třeba toto video. Ať co nejvíce lidí pozná, že Downův syndrom není něco, čeho je třeba se bát. Nebo co je třeba „vymýtit“. Zkrátka jejich život rozhodně stojí za to!!!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s