„Naučte se nám naslouchat srdcem. A poznáte, že se nemusíte trápit nad tím, že jsme přišli na svět. “ Přečtěte si vzkaz od lektora, malíře a spisovatele Jirky Šedého s DS a ponořte se do poslechu jeho novoročního přání.

Jirka Šedý je úžasný člověk. Neznám ho osobně, ale z videí, která jsem o něm viděla a z článků, které jsem četla, na mě působí jako velmi schopný a talentovaný muž s velkým srdcem. Má 43 let a kromě toho, že je nadšeným vodákem, rád cestuje, čte, sportuje a maluje, má i Downův syndrom.

Člověk s velkým srdcem. Jak moc to má v hlavě srovnané (jak o sobě říká v předchozím videu), se můžete přesvědčit třeba i v následujícím dopise, který Jirka napsal (pro organizaci Klub nejmenších dětí – úsměvy) maminkám dětí s Downovým syndromem:

Milé maminky,

rád bych vás pozdravil a napsal vám všem, ale samozřejmě i tatínkům, babičkám a dědečkům něco hezkého. Něco, co by vás všechny potěšilo. Co by vám udělalo radost. Moc jsem o tom přemýšlel a řekl jsem si, že psát nějaká velká slova neumím a nechci. Ale ani vy je určitě nechcete slyšet. Ale když vám napíšu upřímně to co cítím, moje upřímnost vás obohatí, moje něha vás pohladí, moje láska se vám zapíše do srdíček a moje radost vám prozáří každý den, který prožíváte. Mnoho lidí si o nás, trošku jiných lidech a dětech myslí, že jsme nešťastní. Že nás zraňuje a trápí naše odlišnost a nedokonalost. Ale to vůbec tak není. Jsme šťastní, protože máme vás. A abychom nebyli nešťastní, také vy nesmíte nešťastní být. O to vás prosím, moji milí přátelé. Nebuďte nešťastní, protože my to vycítíme a je nám to hodně líto. Že jsme trochu jiní? Že nás mnoho lidí nechápe a podceňuje? Ale to přece nevadí! My totiž máme velkou převahu nad takovými lidmi. Jsme upřímní, máme dobré srdíčko plné lásky a něhy… Že vám to někdy nedokážeme tak říci? To se přeci naučíme. Můžeme vám to říci různě. Úsměvem, napsaným slovem, obrázkem, pohledem, tanečkem. Jen záleží na vás, jestli to dokážete objevit.

Můžu vám, prosím, něco poradit? Naučte se nám naslouchat srdcem. Ne očima. SRDCEM. A poznáte, že se nemusíte trápit nad tím, že jsme přišli na svět. Nemusíte mít žádný pocit viny, že žijeme a jsme trochu jiní. Věřte mi, stojíme za to. Dostali jste nás darem.

Váš velký kamarád
Jiří Šedý

Pro slovenské stránky Down syndrome news natočil Jirka novoroční přání:

 

Jirka toho dokázal a stále dokazuje víc, než mnozí z nás – „běžných“ lidí. A to i přesto, že má Downův syndrom. Nebo možná právě proto? 😉

Více o Jirkovi se dozvíte na jeho internetových stránkách ZDE.

3 comments

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s