14. Světový den Downova syndromu alias PONOŽKOVÝ DEN již za týden – připravte si své liché ponožky a pojďte spolu s námi zvýšit povědomí o Downově syndromu.

Rok se s rokem sešel a je to tu zas – nejen Sárinky narozeniny, ale taky Světový den Downova syndromu, tentokrát již čtrnáctý.

Tento den se poprvé neoficiálně slavil již v roce 2006. O 5 let později rozhodlo Generální shromáždění OSN, že se od roku 2012 bude slavit oficiálně. OSN vyzvalo členské státy, mezinárodní, neziskové organizace, veřejnost i soukromý sektor, aby se každý rok dne 21. 3. snažily zvyšovat povědomí veřejnosti o této nejčastější genetické odchylce.

Proč bylo pro tento den zvoleno zrovna datum 21. 3.?

Náhoda to rozhodně není. Bystřejší z vás asi tuší (omluva všem, kteří netuší, bystří jste jistě též) – datum poukazuje na fakt, že lidé s Downovým syndromem mají v každé buňce svého těla tři chromozomy 21. Oproti „normální“ populaci, která má od každého chromozomu jenom pár (= 2). Dalo by se tedy říci, že mají něco navíc 😉.

what-is-down-syndrome1

Chromozomy v buňce lidského těla, jedinci s Downovým syndromem mají 3 kopie 21. chromozomu namísto dvou (obrázek převzat z blogu http://www.noahsdad.com )

A co ten Ponožkový den?

Chromozomy (viz obrázek výše) připomínají svým tvarem ponožky, to nemůžete popřít. A proto jsou symbolem tohoto dne právě ponožky. Jedince s Downovým syndromem podpoříte tím, že si 21. března oblečete na každou nožku jinou ponožku.

ponožkyxn-logo

Na našem videu pro letošní ročník DS se stále pracuje. Mrkněte ale na video od Barči Kubové, maminky malého Kristiánka, která pro tento den vytvořila video z fotek našich dětí a jejich maminek či sourozenců.

Anebo mrkněte na naše video z minulého roku 😉.

Takže nezapomeňte – liché ponožky přesně za týden. A vezměte si nějaké pořádně barevné, ať jsou co nejvíc vidět a ať se vás co nejvíc lidí zeptá, proč tak šaškujete. A tady bude prostor pro vás, jak budete o Downově syndromu mluvit. Chtěli bychom hlavně to, ať co nejvíce lidí pozná, že Downův syndrom není něco, čeho je třeba se bát. Nebo co je třeba „vymýtit“. Zkrátka život jedinců s tímto syndromem  rozhodně stojí za to!!!

Na plakátku u tohoto příspěvku je Sárinky kámoška Beatriska. Více o ní ve FB skupince pro Beatris :-).

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s