V brněnském divadle Aldente září herci s Downovým syndromem i bez něj. Tuto sobotu uvedli premiéru hry Káťa a Bajaja podle básnické sbírky V. Holana. On sám měl dceru Káťu s tímto syndromem, které sbírku Bajaja věnoval.

„To není divadlo v sociální akci, že by chtěli těžit z toho, že dělají s postiženými. Ale chtějí dělat dobré divadlo. A to je největší cena,“ okomentoval působení divadla Aldente projektor JAMU Marek Hlavica.

Divadlo Aldente založila režisérka Jitka Vrbková (rozhovor s ní na tomto blogu si můžete připomenout tady), která sama má šestiletou dcerku Klárku s Downovým syndromem. I proto se divadlo Aldente začalo za rok od narození její dcery (2013) soustředit na tvorbu lidí s touto diagnózou.

Na jevišti jsou herci s Downovým syndromem rovnocennými partnery profesionálních herců. V inscenaci Bajaja tak můžete vidět např. Barboru Remišovou z Městského divadla Brno nebo Václava Dvořáka z divadla Polárka. Právě Barbora Remišové o svých spoluhercích s DS uvedla: „Pro mě jsou mnohem spontánnější, otevřenější a mají srdce na dlaní.“

Je to tak. Lidé s Downovým syndromem mají vlastně obrovský potenciál k tomu stát se dobrými herci, protože jsou spontánní, žijí naplno a moc neřeší, co si o nich myslí druzí.

NOVÁ INSCENACE KÁŤA A BAJAJA (básnická sbírka Vladimíra Holana)

Vladimír Holan je známý jako básník meditativní a reflexivní poezie. Málokdo ale ví, že je autorem také (jediné) básnické sbírky pro děti, kterou napsal o své milované dceři Kateřině. Málokdo také ví, že Káťa měla Downův syndrom. Symbolický název sbírky Bajaja metaforicky odkazuje k pohádkové postavě, která musela mlčet, podobně jako Vladimír Holan, který sbírku napsal v době, kdy měl zakázáno publikovat. Přes těžkou životní situaci je sbírka Bajaja plná poetických příběhů a naděje. Zvídavá Káťa se seznamuje s přírodou, čtyřmi ročními obdobími, s básníky a hlavně s verši. (zdroj)

Na krátkou reportáž České televize o divadle Aldente a premiéře Káťa a Bajaja se můžete podívat tady:

https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1097206490-udalosti-v-kulture/219411000120917/obsah/719989-kata-a-bajaja-v-divadle-aldente

Kde a kdy můžete hru Káťa a Bajaja ještě zhlédnout? 

Délka představení cca 45 minut. Po představení dílna pro děti i dospělé (cca 20–30 minut).

Více info:

  • Scénář a režie: Jitka Vrbková
  • Hudba: Jan Kyncl, Pavel Čadek
  • Hrají: Václav Dvořák, Martin Kříž, Jana Kučerová, Barbora Remišová, Lukáš Suchánek, Klára Vrbková
  • Scéna: Zuzana Hejtmánková
  • Kostýmy: Tereza Vojtěšková
  • Premiéra: sobota 14. září 2019 v 10:00. Klub Leitnerova, Leitnerova 2 Brno

Inscenace vznikla ve spolupráci s Janáčkovou akademií múzických umění v Brně. Tento projekt je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu Eta.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s