Tipy na trochu kultury – knížka o Maxovi, kterému změní život chlapec s Downovým syndromem a skvěle hodnocený kanadský snímek The Peanut Butter Falcon v hlavní roli se Zackem, jak jinak než s Downovým syndromem.

Čtu ráda. Co si ale budeme povídat, na mateřské „dovolené“ se dvěma malými dětmi na tuto aktivitu zrovinka moc času není. A už dlouho se mi nestalo, že bych knížku přečetla doslova najednou. Respektive asi za 2 večery. Večery, spíš už hluboké noci 😇. A to má ta knížka 324 stran!

MAX, VYPROJEKTOVANÝ KLUK Z PŘEDMĚSTÍ

Knížku napsala rakouská spisovatelka Veronika Grohsebnerová, vydaná byla v červnu 2019. Je psaná poutavou formou, primárně pro mladé čtenáře. Nicméně pokud vám už dávno není 20 (tak jako mně 🤓), tak určitě nezoufejte, na své si přijdete i vy. To, čím mě kniha hlavně zaujala bylo kromě skutečnosti, že jednou z hlavních postav je malý chlapec Teo s Downovým syndromem, i to, že se v ní nenásilně otevírá hned několik důležitých témat, o kterých diskutují, případně rozhodují, mladí lidé. Výstižná mi přijde recenze Jána Viglaše, rektora kněžského semináře v Banské Bystrici:

Autorka otevírá řadu morálních a bioetických otázek a vkládá je do úst, mysli i rozhodování hlavních postav svého románu. Přináší také argumenty, které lze vhodně a nenásilně použít zvláště tehdy, když teenageři zjistí, že se jich dotýkají. Kniha vybízí i k tomu, aby si mladí všímali lidí, kteří mají problémy. Ať už jsou to děti s Downovým či jiným syndromem (jako malý Teo), kluk, který řeší svou identitu (jako Max), nebo matka, která před lety řešila svoji kariéru, touhu po dětech i osobní vztah (jako Maxova matka Simona Geisslerová).

Víc už neprozradím, knížku si holt budete muset přečíst sami. Pěkné počtení 📚💕.

Knížku je možné zakoupit ZDE.

THE PEANUT BUTTER FALCON

Hrdinou filmu je dvaadvacetiletý Zack s Downovým syndromem, jehož hlavním snem je stát se zápasníkem a chodit na elitní wrestlingovou akademii. Během útěku z ústavu se shodou prapodivných náhod seznámí s Tylerem (Shia LaBeouf – hrdina z Transformerů), který se ho ujme a pomáhá mu zorientovat se v reálném světě. Nakonec se taky rozhodne pomoci Zackovi splnit jeho sen. Ve snímku samozřejmě nechybí ani romantická zápletka (já tedy byla s filmem naprosto spokojená 🤓😉).

Film vznikl náhodou. Režiséři (Tyler Nilson, Mike Schwartz) potkali Zacka Gottsagena na táboře pro osoby se zdravotním postižením, Zack jim pověděl o svém snu, že by chtěl být filmovou hvězdou. Režiséři napsali Zackovi scénář na míru, podle jeho zvyků, zálib a tužeb.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s