Víte, co mají společného Jon Snow, Nespoutaný Django, modelka Amanda Booth nebo francouzský generál a prezident Charles de Gaulle? Obrovskou lásku někomu blízkému s Downovým syndromem a chuť to ukázat světu.

Jak vnímáte konkrétně vy někoho, kdo má Downův syndrom nebo nějakou jinou „odchylku“ od normálu? Znáte vlastně kromě Sárinky ještě někoho jiného? Pěkně toto téma shrnul britský herec Kit Harington (známý jako Jon Snow ze seriálu Hry o trůny), který má stejně starého bratrance Laurenta s touto diagnózou: „Hlavním problémem je, že spoustě lidem je nepříjemné stýkat se s lidmi, jako je Laurent. Bojí se, že řeknou nebo udělají něco špatně, a proto je radši ignorují.“  I to je důvod, proč se stal tváří různých osvětových kampaní a snaží se lidem ukázat pravou podstatu této diagnózy. Hlavně to, že tito lidé potřebují být ze všeho nejvíce chtění a přijímaní společností.

Jon Snow za svého stejně starého bratrance s DS bojuje, kde se dá

„Můj bratranec Laurent je skoro stejně starý jako já, vyrůstali jsme spolu, máme stejný smysl pro humor a stejnou lásku k filmu a divadlu. Měli jsme stejnou láskyplnou výchovu ve stejné rodině a kromě toho, že jsme bratranci, jsme i blízkými přáteli. Jediný velký rozdíl mezi námi dvěma je ten, že Laurent má Downův syndrom a já ne, řekl Kit o svém vztahu k bratranci Laurentovi (odkaz zde).

Jaké další známé osobnosti milují nebo milovali někoho blízkého s Downovým syndromem?

Jeden z největších francouzů Charles de Gaulle miloval svou dceru s DS nadevše

„Toto dítě je pro mě milostí a radostí, pomáhá mi dívat se za všechna selhání a vyznamenání, pomáhá mi dívat se vždy výš,“ řekl tento prezident o své dcerce Anně s Downovým syndromem (odkaz zde).

Anne se narodila v roce 1928, tedy v době, kdy se věřilo, že za narození „takového“ dítěte může alkoholismus u rodičů nebo třeba pohlavní choroby. Normou bylo umístit dítě do ústavu a víc se o něj nezajímat.

Gaullovi Annu do žádného ústavu neumístili, ale ani se o ní na veřejnosti příliš nezmiňovali a jejich rodinný život byl po jejím narození hodně soukromý.

Generál Charles de Gaulle bývá často popisován jako arogantní a nepříliš pozitivní člověk, který si umí udělat hodně nepřátel. Co se o něm ale málo ví, je to, jak moc miloval svojí nejmladší dceru. Prý miloval vyprávět jí příběhy, rád jí zpíval nebo tančil. Možná mu rozuměla víc, než kdokoli jiný. Nebo ho více přijímala. Anebo před ní mohl být opravdu takový, jakým ve skutečnosti byl (zdroj zde). Kdo ví.

V jednom rozhovoru se ho ptali, co mu dodalo sílu tak tvrdě se bít za svoji zem (po kapitulaci Francie založil a následně vedl hnutí Svobodné Francie, které pokračovalo v boji na straně Spojenců; byl také hlavním představitelem francouzské exilové vlády a v roce 1958 zachránil Francii „podruhé“ v době vrcholící Alžírské krize). Na to odpověděl jednoduše: „Láska Anny de Gaulle.“ (zdroj zde).

Nespoutaný Django má sestru s Downovým syndromem (na blogu už jsme o nich psali dřív, mrkněte též tady)

Věděli jste, že jedna z největších hollywoodských hvězd Jamie Foxx (známý jako nespoutaný Django nebo slepý klavírista Ray Charles) má mladší sestru DeOndru s touto diagnózou?  Tvrdí o ní, že opravdovou superstar jejich rodiny je ona, ne on. „Naučil jsem se od ní, jak správně žít,“ popisuje Jamie. „Někdy jsme chyceni v našem hollywoodském světě extrémů a říkáme si: „Do háje, ten Mercedes má ale blbou barvu!“ A pak se setkáte s touhle holkou, která chce zkrátka žít. Tancovat. Milovat. Ta vás srazí zpátky na zem a ukáže vám, o čem život skutečně je.“

DeOndra vystudovala střední školu, momentálně působí jako advokátka Downova syndromu a miluje tanec všeho druhu. Podle Jamieho byl klíč k úspěšnému a spokojenému životu jeho sestry způsob, jak ji vnímala a vychovávala její rodina (zdroj zde). „Nechali jsme ji dělat úplně všechno. Vždycky dělala to co my, chodila tam kam my. A většinou je to ona, kdo baví celou společnost. Není nic, co by nedokázala,“ dodává.

Se svojí o 17 mladší sestrou má krásný vztah. Takový typicky sourozenecký. O tom, že z jejich vztahu láska přímo srší, se můžete přesvědčit ve videu dole (bohužel zatím jen v angličtině).

 

Modelka Amanda Booth slaví úspěchy se sdílením fotek a videí svého synka s DS na sociálních sítích (více v článku zde)

Na otázku, co nejdůležitějšího by chtěla o Downově syndromu předat veřejnosti, odpověděla tato 31letá Američanka (pro rozhovor na webu The way we play) takto: „Myslím si, že nejdůležitější je lidem připomínat, že život s Downovým syndromem rozhodně STOJÍ ZA TO! Můj syn netrpí. Ve skutečnosti je šťastný a plný života. Z mého pohledu mi přijde, že lidé s Downovým syndromem se zdají mít život vyřešený. Možná nastal čas, abychom se my začali učit od nich.“

Amandin syn Micah má už 6 let, umí spoustu věcí, miluje zmrzlinu a je díky své mamince velkou hvězdou na sociálních sítích. Na instagramu @lifewithmicah má téměř 60.000 sledujících. „Ukázat světu, jak neuvěřitelně skvělý můj synek je, je to nejmenší, co pro něj můžu udělat,“ vysvětluje, proč se zveřejňováním fotek svého synka začala. Novým rodičům děťátka s DS v rozhovoru dále vzkazuje: „Neporovnávejte svoje děti s jejich vrstevníky. Je to samozřejmě přirozené. Ale často se mi stávalo, že jsem byla rozrušená z toho, že jsem vnímala, co všechno můj syn ještě neumí v porovnání s ostatními. Až když jsem pochopila, že je to vlastně jedno, byla jsem schopná vidět věci, které už umí. Život bude jiný. Ale „jiný“ může být i úchvatně krásný. Jen je třeba pracovat trochu více na naší trpělivosti  😉.“

Známých osobností, které mají ve svém životě někoho s Downovým syndromem, je samozřejmě mnohem více (o dalších si můžete přečíst třeba v tomto článku). Vlastně vůbec nesejde na tom, kolik jich je, důležité je, že všichni, o kterých jsem četla, svého blízkého s touto diagnózou milovali a často o něm mluví jako o své životní inspiraci…

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s